برای تدوین 4K با DaVinci Resolve چه لپتاپی لازم است؟ حداقل رسمی، توصیهٔ کارشناسی و مدلهای موجود
چند وقت پیش یکی از مشتریهای براکالا با یک لپتاپ TUF (پردازنده i7-13650HX و کارت گرافیک RTX 4060) گفت تدوین 4K در داوینچی ریزالو برایش جواب نداده و کارش پیش نرفته. روی کاغذ این یک سیستم قوی است، ولی در عمل کار را راه نینداخت. همین ماجرا نشان میدهد «اسم قطعه» بهتنهایی کافی نیست و باید بدانیم داوینچی واقعاً چه چیزهایی میخواهد. در این مقاله ساده توضیح میدهیم Blackmagic رسماً چه میگوید، نظر کارشناسی چیست، و بعد لپتاپهای موجود براکالا را صادقانه مرور میکنیم.
اطلاعات این مقاله از readme رسمی DaVinci Resolve و Resolve Studio نسخه 21.1 (بهروزرسانی ۸ سپتامبر ۲۰۲۶) و 21.1.1 (۱ اکتبر ۲۰۲۶) گرفته شده. اگر نسخهٔ دیگری نصب میکنید، readme همان نسخه را ببینید.

خلاصهٔ سریع
- حداقل رسمی یعنی «اجرا میشود»، نه «4K روان است». برای Windows در نسخهٔ 21.1: ۱۶ گیگ رم (۳۲ گیگ وقتی با Fusion کار میکنید) و کارت گرافیکی با دستکم ۴ گیگ VRAM.
- رایگان و Studio فرق دارند. رایگان تا Ultra HD و فقط یک GPU. Studio چند GPU، نویزگیری، ابزارهای هوش مصنوعی و ۱۰ بیتی تا ۱۲۰fps.
- نوع فایل از خود «4K» مهمتر است. یک فایل H.265 دهبیتی ممکن است روی یک کارت روان باشد و روی کارت دیگر نه.
- هیچ لپتاپی را بدون تست روی فایل خودتان نمیشود تضمین کرد. ما هم برای هیچکدام از مدلهای این مقاله بنچمارک مستقل نداریم.
مشتری ما چرا به مشکل خورد؟
راستش علت دقیق مشکل او را قطعی نمیدانیم و نمیخواهیم حدس را بهجای واقعیت بنویسیم. اما معمولاً پشت چنین ماجراهایی یکی از اینهاست؛ پیش از خرید حتماً چکشان کنید:
- نسخهٔ رایگان بهجای Studio. طبق منابع تخصصی، رمزگشایی سختافزاری H.264 و H.265 توسط کارت گرافیک در نسخهٔ Studio کار میکند. در نسخهٔ رایگان بار روی پردازنده میافتد.
- نوع فایل. فایلهای H.265 دهبیتی یا 4:2:2 (که خیلی از دوربینها و گوشیها میگیرند) بسته به کارت و نسخه، روان پخش نمیشوند.
- درایور اشتباه. داوینچی درایور NVIDIA Studio میخواهد، نه Game Ready.
- رم کم. با ۱۶ گیگ رم، تایملاین چندلایه یا Fusion زود به دیوار میخورد.
- حافظهٔ گرافیکی. ۸ گیگ VRAM برای افکت و نویزگیری سنگین کم است.
- گرما. لپتاپها زیر بار طولانی افت میکنند؛ دو لپتاپ با اسم کارت گرافیک یکسان میتوانند خیلی فرق داشته باشند.
نتیجهاش ساده است: اسم قطعه چیزی را تضمین نمیکند. نسخهٔ نرمافزار، نوع فایل و پروژهٔ شما هم بهاندازهٔ سختافزار مهماند.
الزامات رسمی داوینچی چه میگویند؟
| Windows | macOS | Linux | Windows روی Arm | |
|---|---|---|---|---|
| سیستمعامل | Windows 10 Creators Update | macOS 15 به بالا؛ فقط Apple Silicon | Rocky Linux 8.6 | Windows 11 for ARM؛ Snapdragon X Elite یا NVIDIA RTX Spark |
| رم | ۱۶ گیگ (۳۲ گیگ با Fusion) | ۸ گیگ (۱۶ گیگ با Fusion) | ۳۲ گیگ | ۱۶ گیگ (۳۲ گیگ برای 4K یا Fusion) |
| گرافیک | مجتمع یا مجزا با دستکم ۴ گیگ VRAM | Apple Silicon | مجزا با دستکم ۴ گیگ VRAM | ذکر نشده |
| درایور | NVIDIA Studio 581.57 یا جدیدتر | — | NVIDIA Studio 580.119.02 یا جدیدتر | NVIDIA Studio 616.0 یا جدیدتر برای RTX Spark |
برای Studio 21.1 دو شرط دیگر هم هست: ابزارهای هوش مصنوعی پیشرفته ۱۶ گیگ VRAM (یا ۱۶ گیگ حافظه در مک) میخواهند، و رندر پسزمینه ۳۲ گیگ رم و ۱۲ گیگ VRAM. دربارهٔ ویندوز روی Arm و چیپ جدید انویدیا هم این مقاله دربارهٔ RTX Spark را ببینید.
چه چیزهایی را Blackmagic نگفته؟
در این readmeها هیچ رم «پیشنهادی» برای 4K، هیچ مدل پردازنده و هیچ VRAM «توصیهشده» نیست. جدول رسمی «کدام کدک روی کدام کارت شتاب میگیرد» هم نیست. پس عددهایی مثل ۳۲ یا ۶۴ گیگ رم در این مقاله نظر کارشناسی و منابع ثالث است، نه الزام سازنده. مثلاً Puget Systems برای ایستگاههای کاری ۱۲ گیگ VRAM را برای تایملاین 4K پیشنهاد میکند؛ عدد رمش (۹۶ گیگ برای 4K) هم برای ورکاستیشن حرفهای است، نه حداقل.
«4K» تنها نیست؛ پنج چیز فشار را تعیین میکند
- رزولوشن (۳۸۴۰×۲۱۶۰).
- تعداد فریم در ثانیه: ۶۰ یا ۱۲۰ فریم فشار را چند برابر میکند؛ طبق صفحهٔ رسمی ۱۰ بیتی تا ۱۲۰fps مخصوص Studio است.
- عمق رنگ: ۸ بیت یا ۱۰ بیت.
- کدک و بیتریت: H.264 و H.265 فشردهاند و رمزگشاییشان سنگین است؛ RAW و ProRes حجیمترند و فشار را روی SSD میاندازند.
- افکتها: اصلاح رنگ، نویزگیری، Fusion و Magic Mask.
هر کار چه چیزی را درگیر میکند؟ (نظر کارشناسی)
| کار | بیشترین فشار روی | نکته |
|---|---|---|
| برش ساده و خروجی 4K | پردازنده و SSD | پروکسی کمک میکند |
| یوتیوب و اینستاگرام | پردازنده و کمی GPU | تیتر و افکت زیاد GPU را درگیر میکند |
| چندلایه و چنددوربینه | رم، پردازنده، SSD | تعداد استریم همزمان مهم است |
| اصلاح رنگ حرفهای | GPU و VRAM | دقت نمایشگر هم مهم است |
| Fusion و VFX | رم، پردازنده، GPU | رسمی: ۳۲ گیگ رم در Windows |
| نویزگیری (Studio) | GPU و VRAM | فقط Studio |
| H.265 و ۱۰ بیتی | رمزگشایی | به کارت، کدک و Studio بستگی دارد |
هر قطعه چه نقشی دارد؟
پردازنده
هم تعداد هسته مهم است هم قدرت تکهستهای؛ Fusion به کلاک بالا حساستر است. پردازندههای کممصرف (U و V) در رندر طولانی زودتر افت میکنند.
کارت گرافیک
کارت گرافیک مجزا معمولاً بیشترین فرق را در اصلاح رنگ، افکت و نویزگیری میسازد. ولی اسم RTX یا VRAM بیشتر بهتنهایی ضمانت نیست؛ توان کارت (TGP) و خنککاری هر لپتاپ فرق میکند. رسمی: دستکم ۴ گیگ. توصیهٔ ثالث (Puget): ۱۲ گیگ برای تایملاین سنگین 4K. و ۱۶ گیگ برای ابزارهای هوش مصنوعی پیشرفتهٔ Studio.
رم
رسمی در Windows ۱۶ گیگ است و ۳۲ گیگ وقتی Fusion باز است. نظر ما: ۱۶ گیگ برای شروع و کار سبک، ۳۲ گیگ نقطهٔ منطقی برای 4K جدی، ۶۴ گیگ برای کارهای سنگین.
SSD
یک NVMe برای پروژه و کش و پروکسی. ۵۱۲ گیگ زود پر میشود؛ ۱ ترابایت حداقل منطقی است. فایلها را از روی هارد خارجی مستقیم تدوین نکنید و اول روی SSD لپتاپ کپی کنید.
نمایشگر و خنککاری
برای اصلاح رنگ، دقت رنگ از رزولوشن مهمتر است. و برای رندرهای طولانی به عملکرد پایدار لپتاپ نگاه کنید، نه فقط اوج آن.
راهنمای خرید بر اساس نوع کار
این عددها نظر کارشناسی ما هستند، نه الزام Blackmagic.
| سطح | نوع کار | گرافیک | رم | SSD |
|---|---|---|---|---|
| حداقل رسمی | فقط اجرای نرمافزار | مجتمع یا مجزا با ≥۴ گیگ | ۱۶ گیگ (۳۲ با Fusion) | — |
| سبک | برش ساده، فایل ۸ بیتی | مجتمع قوی یا مجزای ورودی | ۳۲ گیگ | ۱ ترابایت NVMe |
| نیمهحرفهای | محتوای تجاری | مجزای میانرده | ۳۲ گیگ | ۱ ترابایت NVMe |
| حرفهای | تدوین و اصلاح رنگ | قوی؛ ۱۲ گیگ VRAM یا بیشتر | ۳۲ تا ۶۴ گیگ | ۱ تا ۲ ترابایت |
| سنگین | Fusion و نویزگیری | VRAM زیاد؛ ۱۶ گیگ برای هوش مصنوعی | ۶۴ گیگ | ۲ ترابایت |
لپتاپهای موجود براکالا
در بررسی ۱۲ اکتبر ۲۰۲۶ از ۱۸۲ لپتاپ گیمینگ فروشگاه، ۲۸ تا موجود بود و این ۸ مدل از میان همانها انتخاب شد. یک نکتهٔ مهم: این انتخاب فقط بر پایهٔ مشخصات و الزامات رسمی داوینچی است. ما هیچکدام را روی داوینچی تست نکردهایم و بنچمارک مستقلی هم نداریم. پس ستون «سطح» یعنی «از نظر مشخصات برای چه کاری قابل بررسی است»، نه «تضمین میکنیم کار میکند». قیمتها همان چیزی است که سایت نشان میدهد و ممکن است عوض شود؛ قیمت و موجودی نهایی را در صفحهٔ محصول ببینید. مکبوک هم در این بررسی موجود نبود.
| # | مدل | پردازنده | گرافیک | رم | SSD | سطح (از نظر مشخصات) | قیمت |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ۱ | HP Victus 15 FA2013DX | i5-13420H | RTX 3050 – ۶GB | ۳۲GB DDR4 | ۵۱۲GB | در حد حداقل؛ برای 4K تست نشده | ۲۶۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۲ | HP Victus 15 FA2082WM | i5-13420H | RTX 4050 – ۶GB (طبق عنوان صفحه) | ۳۲GB DDR4 | ۵۱۲GB | در حد حداقل؛ برای 4K تست نشده | ۲۸۲٬۷۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۳ | HP Victus 15 FA2102NW | Core 5 210H | RTX 5060 – ۸GB GDDR7 | ۲۴GB DDR5 | ۵۱۲GB | قابل بررسی برای کار سبک تا متوسط؛ تست نشده | ۳۱۹٬۸۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۴ | ASUS TUF F16 FX608JMR | i7-14650HX | RTX 5060 – ۸GB GDDR7 | ۳۲GB DDR5 | ۱TB NVMe | قابل بررسی برای محتوای تجاری؛ تست نشده | ۴۶۴٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۵ | ROG Strix G16 G615JMR | i7-14650HX | RTX 5060 – ۸GB | ۱۶GB DDR5 | ۱TB | مشابه ۴، ولی رم کمتر | ۴۴۶٬۲۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۶ | ROG Strix G615LR | Core Ultra 9 275HX | RTX 5070 Ti – ۱۲GB | ۳۲GB DDR5 | ۲TB | قابل بررسی برای کار حرفهای؛ تست نشده | ۸۹۹٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۷ | ROG Strix G16 G615LW | Core Ultra 9 275HX | RTX 5080 – ۱۶GB | ۱۶GB DDR5 | ۱TB | قابل بررسی برای Studio و هوش مصنوعی؛ تست نشده | ۹۹۵٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
| ۸ | ROG Strix SCAR 18 G835LX | Core Ultra 9 275HX | RTX 5090 – ۲۴GB | ۶۴GB DDR5 | ۲TB | کار بسیار سنگین؛ تست نشده | ۱٬۸۹۸٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان – موجود |
نقطهٔ قوت و محدودیت هر مدل در توضیحات پایین جدول آمده است؛ برای دیدن مشخصات و قیمت، روی نام مدل بزنید.
مدلهای ورودی؛ با احتیاط
HP Victus 15 FA2013DX و FA2082WM: هر دو ۳۲ گیگ رم دارند که برای Fusion رسمی خوب است، اما کارت گرافیکشان ۶ گیگ VRAM دارد و پردازندهشان i5 است. برای 4K ما تست نکردهایم و با توجه به اینکه حتی یک TUF قویتر برای مشتری ما مشکل ساخت، اگر پروژهتان 4K جدی است بهتر است سراغ مدلهای بالاتر بروید. اگر خیلی بودجهٔ کمی دارید، حتماً با فایل خودتان آزمایش کنید. FA2013DX — FA2082WM
میانرده

HP Victus 15 FA2102NW: ورود به RTX 5060 با ۸ گیگ حافظهٔ گرافیکی و رم DDR5. برای کار سبک تا متوسط قابل بررسی است، ولی ۲۴ گیگ رمش از ۳۲ گیگ لازم برای Fusion کمتر است. مشخصات و قیمت
ASUS TUF F16 FX608JMR: پردازندهٔ i7-14650HX، رم ۳۲ گیگ DDR5، ۱ ترابایت NVMe و RTX 5060. برای تدوینگری که کار تجاری و چندلایه دارد قابل بررسی است. ۸ گیگ VRAM برای نویزگیری سنگین و هوش مصنوعی پیشرفته کم است. مشخصات و قیمت
ROG Strix G16 G615JMR: سختافزار تقریباً مثل TUF ولی با ۱۶ گیگ رم؛ مگر بخواهید خودتان رم را ارتقا دهید، TUF منطقیتر است. مشخصات و قیمت
حرفهای و سنگین

ROG Strix G615LR (RTX 5070 Ti): ۱۲ گیگ VRAM با ۳۲ گیگ رم به شرط رندر پسزمینهٔ Studio میرسد و ۲ ترابایت فضا دارد. برای ابزارهای هوش مصنوعی پیشرفته که ۱۶ گیگ VRAM میخواهند کافی نیست. مشخصات و قیمت
ROG Strix G16 G615LW (RTX 5080): ۱۶ گیگ VRAM شرط ابزارهای هوش مصنوعی Studio را برآورده میکند، اما ۱۶ گیگ رمش کمتر از ۳۲ گیگ شرط رندر پسزمینه است؛ ارتقای رم را در نظر بگیرید. مشخصات و قیمت
ROG Strix SCAR 18 G835LX (RTX 5090): برای کارهایی که ۶۴ گیگ رم و ۲۴ گیگ VRAM میخواهند. برای تدوین ساده یا جابهجایی زیاد مناسب نیست (۱۸ اینچ و قیمت بالا). بررسی گزینههای قوی برای پروژههای سنگین 4K
مکبوک (Apple Silicon) رسماً پشتیبانی میشود ولی فعلاً در براکالا موجود نیست؛ میتوانید صفحهٔ مکبوک پرو را بعداً ببینید. برای مرور بیشتر: لپتاپهای گیمینگ با کارت گرافیک مجزا، مدلهای ROG و لپتاپهای TUF.
لپتاپ بخریم یا دسکتاپ؟
- با همان بودجه، دسکتاپ معمولاً قویتر است و راحتتر ارتقا میخورد و خنک میماند. لپتاپ وقتی میارزد که باید جابهجا شوید.
- لپتاپ گیمینگ GPU قوی دارد، اما همهشان برای تدوین حرفهای خوب نیستند: ممکن است نمایشگر دقت رنگ کافی نداشته باشد و سنگین و پرسروصدا باشند.
- در بیشتر لپتاپها کارت گرافیک قابل ارتقا نیست و رم و SSD هم به مدل بستگی دارد؛ پیش از خرید مشخصات را ببینید.
- مک با Apple Silicon: macOS 15 به بالا، ۸ گیگ حداقل و ۱۶ گیگ با Fusion. حافظه ارتقاپذیر نیست، پس از همان اول ظرفیت درست را بخرید.
برای انتخاب نرمافزار هم مقایسهٔ نرمافزارهای تدوین کمک میکند.
سؤالهای رایج
با ۱۶ گیگ رم میشود 4K تدوین کرد؟
رسماً ۱۶ گیگ حداقل Windows است (۳۲ گیگ با Fusion). برش ساده با پروکسی شاید شدنی باشد، ولی برای چندلایه و Fusion ۳۲ گیگ منطقیتر است.
پردازنده مهمتر است یا کارت گرافیک؟
بستگی دارد. برای اصلاح رنگ و افکت و نویزگیری کارت گرافیک؛ برای رمزگشایی فایلهای فشرده و Fusion پردازنده هم مهم است.
گرافیک مجتمع برای 4K کافی است؟
رسماً مجاز است، ولی برای افکت و اصلاح رنگ سنگین کم میآورد. برای کار ساده با پروکسی ممکن است جواب بدهد.
حداقل حافظهٔ گرافیکی برای 4K چقدر است؟
حداقل رسمی ۴ گیگ است. Puget برای تایملاین سنگین 4K ۱۲ گیگ را توصیه میکند، و ابزارهای هوش مصنوعی Studio ۱۶ گیگ میخواهند. جواب به نوع کار شما بستگی دارد.
RTX 3050 یا 4050 برای 4K خوب است؟
منبع رسمی دربارهٔ مدل مشخصی حرف نزده و ما هم بنچمارک قابلاتکایی پیدا نکردیم. برای کار ساده با پروکسی شاید کافی باشد، ولی برای افکت و نویزگیری سنگین احتمالاً کم میآورد. پیش از خرید با فایل خودتان آزمایش کنید.
RTX 4060 به بالا لازم است؟
الزام رسمی نیست. اما همانطور که در ماجرای مشتریمان دیدید، حتی RTX 4060 هم بدون توجه به نسخه، کدک و تنظیمات تضمین نمیکند.
SSD ۵۱۲ گیگ کافی است؟
برای شروع و پروژهٔ کم بله، ولی برای کار مداوم زود پر میشود. ۱ ترابایت پیشنهاد ماست.
نمایشگر 4K لازم است؟
لزوماً نه. دقت رنگ از رزولوشن مهمتر است. یک مانیتور خارجی کالیبرهشده هم کمک میکند.
نسخهٔ رایگان برای 4K بس است؟
تا Ultra HD بله. طبق صفحهٔ رسمی ۸ بیتی تا ۶۰fps؛ ۱۰ بیتی، نرخ فریم بالاتر، نویزگیری و هوش مصنوعی در Studio است.
رایگان و Studio در سختافزار چه فرقی دارند؟
رایگان فقط یک GPU در Windows و Linux استفاده میکند. Studio چند GPU و ابزارهایی دارد که الزامات خودشان را دارند. شتاب رمزگشایی H.264 و H.265 هم طبق Puget مخصوص Studio است.
H.265 دهبیتی مشکل خاصی دارد؟
ممکن است. به کارت، کدک، 4:2:0 یا 4:2:2 و نسخهٔ Studio بستگی دارد. جدول کامل پشتیبانی را ادعا نمیکنیم؛ با فایل خودتان تست کنید.
پروکسی کی لازم میشود؟
وقتی تایملاین موقع پخش فریم میاندازد (H.265 سنگین، چنددوربینه). پروکسی فشار رمزگشایی را کم میکند و جای SSD میخواهد.
بودجهام کم است؛ اول چه چیزی؟
اول ۳۲ گیگ رم، بعد SSD یک ترابایتی NVMe، بعد GPU مجزا (اگر افکت و رنگ دارید)، بعد نمایشگر و خنککاری، و آخر پردازندهٔ قویتر.
منابع
- Blackmagic Design — DaVinci Resolve 21.1 readme (۸ سپتامبر ۲۰۲۶): blackmagicdesign.com
- Blackmagic Design — DaVinci Resolve Studio 21.1 readme (۸ سپتامبر ۲۰۲۶): blackmagicdesign.com
- Blackmagic Design — DaVinci Resolve 21.1.1 readme (۱ اکتبر ۲۰۲۶): blackmagicdesign.com
- Blackmagic Design — صفحهٔ محصول DaVinci Resolve: blackmagicdesign.com
- Puget Systems — DaVinci Resolve Hardware Recommendations (آخرین تغییر ۲۶ مارس ۲۰۲۶): pugetsystems.com
- Puget Systems — H.264 and H.265 hardware decoding in DaVinci Resolve Studio (۶ نوامبر ۲۰۲۴، بهروزرسانی ۱۷ ژوئن ۲۰۲۵): pugetsystems.com
- صفحات محصول براکالا (بررسیشده در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۶)